SCANDI / Desať rokov Scandi | Úvodné slovo Ivana Hronca
Desať rokov Scandi | Úvodné slovo Ivana Hronca

Scandi je už celú dekádu prvou česko-slovenskou filmovou prehliadkou v roku. Prináša výrazné filmy zo všetkých piatich krajín severnej Európy. Aj tento rok uvidíme desať filmových premiér v desiatkach českých a slovenských kín a tieto filmy sa následne dostanú do širokej distribúcie, už tradične podporenej konceptom príbuzných filmov z minulých ročníkov na VOD platforme Edisonline a v platenej televízii Film Europe Channel. Vlani navštívilo našu prehliadku viac ako 20-tisíc divákov. Na VOD a v TV si Scandi filmy pozreli ďalšie desiatky až stovky tisíc divákov. Scandi pravidelne upozorňuje na národných kandidátov na Oscara a na životaschopnosť severanov zladiť vysoký festivalový potenciál s umením osloviť široké publikum a ašpirovať nielen doma, ale aj u nás na divácky hit. Novinári sa nás zakaždým pýtajú, aká je dramaturgická línia prehliadky. A my už desať rokov trpezlivo vysvetľujeme, že práve spojenie festivalovej kvality s diváckym filmom je kľúčom výberu Scandi. Filmy nelepíme dokopy nasilu umelou témou. Scandi je o našej úlohe nájsť, kúpiť a distribučne pripraviť remeselne kvalitné filmy s podstatnými spoločenskými témami a divácky atraktívnou formou. Práve za tento elitný a zároveň komunikačne prístupný mix získavajú severské filmy popredné ceny na áčkových festivaloch. A tak mi dovoľte, aby som vám ich predstavil.

 

Zimný expres Scandi 24 ťahá výnimočne silná lokomotíva. Bastard je dánsky historický western a národný nominant na Oscara. A hrá v ňom totálne presvedčivý Mads Mikkelsen, ktorý za tento film už získal Európsku filmovú cenu pre najlepšieho herca. S režisérom Nikolajom Arcelom sa stretli už pred desiatimi rokmi v podobne historickej Kráľovskej afére. Film sa dostal do úzkej nominácie na Oscara aj na Zlatý glóbus. Bastard bol uvedený v hlavnej súťaži v Benátkach a okrem Mikkelsena v ňom hrá severská herecká elita. Za všetkých spomeniem len Nórku Kristine Kujath Thorp. Dostala nás minulé Scandi filmom Je mi zo seba zle – určite si ho pozrite na Edisonline. Bastard je v našom programe pre dokonalú scenáristickú, charakterovú a stále živú energiu klasického westernu. Má silného, fyzicky aj eticky pevného hlavného hrdinu, neznesiteľného „záporáka“, perfektne vystavaný príbeh, sú v ňom zvraty, láska a préria, čiže dánske vresoviská. Ako mimo westernu, možno až politicky aktuálne, pôsobí len záver. Viac neprezradím, len to, že svet fakt nie je fér a že za úprimné divácke slzy pri záverečných titulkoch sa nemusíme hanbiť.

 

Piesne Zeme (Margreth Olin) sú ódou na život a nórskym kandidátom na Oscara. Prinášajú krásne obrazy fjordov v štyroch ročných obdobiach. Sledujeme život staršej dvojice. A je to o pokoji a zmierení. V behu sveta máme odmeraný čas. Prichádzame, sme, odchádzame. Film je o rodičoch režisérky. Z ich života svieti zmysel, aký mnohí večne hľadajú a často nenachádzajú. Tento film je na Scandi pre pokoj, zmysel, úchvatnú hudbu, plné zvuky a obrazy.

 

Birthday Girl v réžii Michaela Noera s Trine Dyrholm v hlavnej úlohe. Matka kúpi výletnú plavbu pre svoju dcéru, pre jej priateľku a pre seba. To je už samo osebe recept na problém. Loď je v medzinárodných vodách a dcéra oslavuje osemnáste narodeniny. Očakáva sa zábava, a keď sa stane niečo, čo musí vyšetriť polícia, zistí sa, že aktéri sú mimo teritoriálnej jurisdikcie. Tento dánsky film je na Scandi pre aktuálnu tému, o ktorej sa donedávna nehovorilo, a pre Trine Dyrholm a jej strhujúcu materskú obranu.

 

Island je pre nás mýtickou krajinou s 370-tisíc obyvateľmi, s hudbou, literatúrou a filmami, aké treba poznať, vidieť – a závidieť. Čiernobiela tragikomédia (ako inak) Na ceste s mamou (Hilmar Oddsson) získala na kvalitnom tallinnskom festivale Tmavé noci až dve ocenenia: Veľkú cenu pre najlepší film a Cenu za najlepšiu hudbu. Je to absurdné road-movie o vzťahu matky a syna aj o islandskom mužskom svojráze. Tento film je na Scandi pre scenár a schopnosť prinútiť publikum, aby milovalo totálneho ufúľanca. Ten nakoniec prekvapí a urobí to svoje nečakané frajerské gesto. Film je kvalitným príspevkom do obľúbenej sekcie severských svojrázov. Uvádzame ho aj pre veľkú a dojemnú metaforu príbehu a pre charaktery, ktoré sú o podstate islandského konceptu života. A prežitia.

 

Divnú (weird) filmovú polohu drží aj Galéria Boha, prvotina göteborského Kolektivu KonstAB a filmárov Filipa Aladdina a Ossiana Melina. Galéria Boha je na Scandi pre študentskú odvahu, aktuálne otázky o hodnote umenia, ihneď uchopiteľný „čerstvý“ filmový jazyk a pre drzosť, ktorá sa nezastaví ani pred producentskou spoločnosťou Zentropa, školou, médiami, učiteľmi, systémom. Galéria Boha je vážna zábava, göteborsky lokálna, ale s poriadnym presahom. Tento film je objavom Scandi a ukážkou kvality a odvahy severských študentov.

 

Spoločne 99 (Lukas Moodysson) je švédsko-dánska posthipisácka komédia o tom, aké ťažké je udržať si štýl a ideály z mladosti, keď ste pred dôchodkom. Tento film je tu preto, aby nám kruto presne pripomenul, že na to dobré z minulosti treba len spomínať, a nie skúšať to obnovovať. A aj pre super dialógy a charaktery. Všetci sa v nich skôr či neskôr nájdeme.

 

Bozk (Bille August) je poctivý veľký klasický historický romantický film jedného z najvýznamnejších dánskych režisérov. Ak všetko dobre dopadne, bude jeho autor hosťom nášho Scandi. Dojemný príbeh na pozadí grácie dánskej kavalérie, vznešenej, ale vojensky bezvýznamnej, a aristokracie, stále dôstojnej, ale politicky slabnúcej. Obe prostredia tvoria rámec komplikovanej lásky poručíka z chudobných pomerov a dcéry baróna, ktorá nemôže tancovať. Situácia je dopredu stratená. Napriek tomu im držíme palce. Tento film je tu pre nádhernú výpravu a láskyplný príbeh, väčší ako sám život.

 

Darkland: Návrat je dánsky akčný triler (Fenar Ahmad). Zaujímavosťou je, že režisér sa narodil irackým emigrantom v Brne (1981). Po presťahovaní sa do Dánska (1986) vyštudoval filmovú školu a stal sa dobrým žánrovým tvorcom akčných kriminálnych filmov. Jeho prvý Darkland sme hrali na minulých Scandi a stále ho môžete vidieť na Edisonline. Tento film je tu pre vysoké napätie a tvrdý rytmus.

 

Švédska romantická komédia Raz to bude všetko tvoje (Andreas Öhman) patrí do skupiny filmov, ako sú Je mi zo seba zle alebo Najhorší človek na svete. Mladá šikovná kresliarka redaktorka sa vracia do krajiny svojho detstva. Nachádza tam les, bláznivú rodinu, zamrznuté ambície, lásky a stereotypne hlúpu otázku tridsiatnikov, ako ďalej. Tento film je tu pre svoju ženskú nehrdinku a živé stvárnenie typickej prvej krízy identity, o ktorej si všetci myslíme, že bude jediná.

 

Štyria malí dospelí (Selma Vilhunen) je fínsky vzťahový film o dvoch manželských pároch a ich polyamornom experimente. Je tu ako vtipný príspevok do nekonečného radu príbehov s rámcom „ani spolu, ani bez seba“.

 

Scandi opäť ponúka aj kategóriu Legendy. V minulých ročníkoch sme hrali kompletného Bergmana a prvé nemé švédske filmy. Tento rok skáčeme na populárnu vlnu obnovených premiér. Do kín vraciame jeden z najdiváckejších severských filmov poslednej dekády, švédskeho Muža menom Ove (Hannes Holm), ale aj švédsku etablovanú legendu – režiséra Bo Widerberga. Na Scandi ho hráme, lebo ide o prehliadaného spoluzakladateľa švédskeho nového filmu a možno jediného vážneho oponenta bergmanovskej poetiky. Widerbergove filmy sa netopia v mučivej vnútornej psychodráme. Prinášajú aktuálne sociálne, politické, až aktivistické témy. A ukazujú ich v širokej filmovej obraznosti, atraktívnej pre publikum, a v žánrovej dynamike. Krásne to vidíme na jeho dvoch ikonických filmoch. Hráme ich ako Bo Widerberg double feature. Muž na streche (1976) je akčná kriminálna dráma s moderným strihom, s extrémnym detailom a s emóciami s presným žánrovým ťahom, ktorú si sám pamätám z československých kín, kde mala vtedy premiéru až štyri roky (!) po svojom vzniku, v roku 1980. A akoby z druhého konca – Elvíra Madiganová (1967), životopisná historická romantická dráma, ktorú môžeme chápať aj ako nonkomformnú dobovú revoltu. So zlým koncom, samozrejme.

 

Scandi je už desať rokov ukážkou severskej filmovej kvality, širokej diváckej aj distribučnej dostupnosti.A robí nám – a verím, že aj vám – radosť.

 

Vitajte na desiatom Scandi.

 

Ivan Hronec
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete na stránke tu. Ďakujeme!
Nie
Súhlasím