Scandi / Filmy / Letné svetlo a potom príde noc
Letné svetlo a potom príde noc
Prehrať online
Hlboké a hravé majstrovské dielo, ktoré skúma sny a túžby obyčajných ľudí vo vidieckom meste a otvára otázky o živote, smrti a láske.
Islandský oceňovaný režisér Elfar Adalsteins nakrútil drámu o riedko osídlenej dedine na Islande, kde všetci jej obyvatelia žijú ďaleko od seba. Práve toto geografické zasadenie je vhodné pre tento druh svojrázneho, láskavého a humorného filmu o tom, akí odlišní, a predsa podobní, sme my ľudia. Príbeh o vzťahoch, strastiach a radostiach poprepletaných v príbehoch vidiečanov. Podľa rovnomennej knihy slávneho islandského autora Jóna Kalmana Stefánssona. „Narodil som sa a vyrastal som v malej rybárskej dedine na východnom pobreží Islandu, takže som mal pocit, že túto jedinečnú galériu postáv osobne poznám. Úžasný príbehový svet práve ožil v mojej mysli a vedel som, že sa musím pokúsiť získať práva na román, tak majstrovsky napísaný Jónom Kalmanom Stefánssonom,“ povedal o knihe režisér filmu.

Elfar Adalsteins


Elfar Adalsteins je islandský režisér, scenárista a producent. Študoval réžiu na MetFilm School a scenáristiku na Royal Hallway. Vlastní spoločnosť Berserk Films, vďaka ktorej produkuje a vyvíja projekty v domácom prostredí, ale podieľal sa aj na mnohých a rôznorodých medzinárodných nezávislých filmoch. Jeho krátky film Sailcloth, v ktorom hlavnú úlohu stvárnil John Hurt, získal mnoho medzinárodných ocenení a bol v užšom výbere na Cenu akadémie a BAFTA v roku 2012. Koniec vety je jeho debutom, v ktorom hrali John Hawkes a Logan Lerman a bol distribuovaný v roku 2019 po celom svete. V jeho druhom celovečernom filme, Letné svetlo a potom príde noc, adaptácii oceňovaného románu Jóna Kalmana Stefánssona, hrajú výhradne islandskí herci. 

Scenár
Elfar Adalsteins
Strih
Stefanía Thors
Kamera
David Williamson
Zvuk
Yanna Soentjens
Hudba
Gunnar Tynes
Hrajú
Heida Reed, Ólafur Darri Ólafsson, Svandís Dóra Einarsdóttir, Sara Dögg Ásgeirsdóttir, Þorsteinn Bachmann, Sveinn Ólafur Gunnarsson, Siggi Ingvarsson, Atli Óskar Fjalarsson
Pôvodný názov
Sumarljós og svo kemur nóttin
Anglický názov
Summerlight... and Then Comes the Night
Rok
2022
Krajina
Island
Titulky
CZ
Stopáž
111 min
Žáner
Dráma, Komédia
Prístupnosť
12+
Datum premiéry
17. 8. 2023
Prehrať online

Trailer

Ohlasy v médiách

Cineuropa
„Niekedy temná, inokedy absurdná komédia"
Více
Screen Daily
„Cesta k naplneniu"
Více
Súbory cookie zhromažďujeme s cieľom lepšie konfigurovať služby webovej stránky. Súhlasom nám umožňujete získavať anonymizované štatistické údaje. Viac informácií nájdete na stránke tu. Ďakujeme!
Nie
Súhlasím